Badania słuchu, dlaczego warto zadbać o nie jak najwcześniej?

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów, jakimi się posługujemy. Niestety, często ulega on osłabieniu. Istnieje nawet w społeczeństwie przeświadczenie, że stopniowe pogorszenie słyszenia jest naturalnym procesem w życiu człowieka wynikającym ze starości. Otóż nie musi tak wcale być.

Wiele przyczyn utraty słuchu jest uleczalnych, niezależnie od wieku. Jeśli natomiast przyczyna utraty słuchu jest nieuleczalna, można podnieść jakość życia za pomocą powszechnie dostępnych na rynku aparatów słuchowych. Istotnym czynnikiem w rokowaniu jest wtedy czas, jaki upłynął od wystąpienia czynnika uszkadzającego do postawienia rozpoznania. Dlatego tak ważne jest, aby wykonać odpowiednie testy oceniające zdolność słyszenia dźwięków.

Kto powinien badać słuch?

Badaniu słuchu powinny być poddane wszystkie noworodki, najlepiej w drugiej dobie po narodzinach. Dorośli powinni udać się do audiologa gdy: często muszą prosić o powtórzenie pytań czy poleceń lub nazwiska, gdy ktoś się przedstawia, źle słyszą dialogi filmowe oraz gdy cierpią na szumy uszne i zawroty głowy.

U osób z m.in.: przewlekłym zapaleniem uszu lub z niedosłuchem konieczne są badania okresowe. Ich celem jest wczesna diagnostyka i zapobieganie rozwojowi choroby i jej powikłań, ale także ewentualne dopasowanie aparatu słuchowego. - Badania są konieczne także u osób po różnych ciężkich chorobach, gdzie zażywa się leki ototoksyczne, czyli pogarszające słuch - mówi Bolesław Mucha z Poradni Słuchu Oto-Med. - U osób dorosłych trzeba je także wykonać przed zatrudnieniem w określonych zakładach, np. tam, gdzie pracownik jest narażony na hałas lub pracuje na wysokości.
Okresowe badania uszu i słuchu wykonuje się także u pilotów samolotów, marynarzy, pracowników służb mundurowych (straż pożarna, policja, wojskowi), pływaków i nurków.

Jak wygląda badanie słuchu ?

Badanie słuchu jest stosunkowo proste do przeprowadzenia i całkowicie nieuciążliwe dla pacjenta. Osoba poddana badaniu zostaje umieszczona w wyciszonym pomieszczeniu, a następnie odsłuchuje dźwięki o różnej częstotliwości i głośności. Kiedy usłyszy dźwięk, musi zasygnalizować to prowadzącemu badanie (obecnie najczęściej poprzez naciśnięcie przycisku).

Na podstawie tak przeprowadzonego badania, pacjent otrzymuje audiogram, czyli wykaz słyszanych częstotliwości i progów słyszenia. Jeżeli wyniki odbiegają od przyjętych norm, pacjent może liczyć na dodatkowe konsultacje, badania czy w końcu na zalecenia dotyczące aparatów słuchowych.

Już od kilku lat każdy noworodek ma badany słuch przed upłynięciem trzeciej doby życia. Pierwsze badanie słuchu u dziecka wykonuje się metodą otoemisji akustycznej (OAE). Polega ona na wprowadzeniu do ucha dziecka miniaturowego mikrofonu ze słuchawką. Podłączone do komputera urządzenie rejestruje reakcję ucha środkowego na ciche dźwięki. Badanie jest całkowicie bezbolesne i wykonuje się je podczas snu dziecka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl