Co musisz wiedzieć o swojej cerze? Rodzaje, pielęgnacja i porady!
Wszelkie informacje związane z cerą dotyczą powierzchni skóry twarzy oraz cech z nią związanych. Wyróżniamy kilka rodzajów cery, związanych przede wszystkim z rozmieszczeniem gruczołów łojowych, zwanych porami, w skórze. Każda z nich wymaga innych sposobów pielęgnacji, innych kosmetyków oraz narażona jest na inne dolegliwości, jak również wrażliwość na czynniki zewnętrzne. Przyjrzyjmy się więc rodzajom cery oraz ich podstawowej charakterystyce. 
 
Chyba każdy z nas marzy o cerze gładkiej, bez niedoskonałości, dolegliwości. Najbliżej spełnienia tych pragnień są osoby o cerze normalnej, która nie jest ani przesuszona, ani przetłuszczona. Wraz dorastaniem dokonują się jednak zmiany, które wpływ mają także na naszą cerę. To powód, dla którego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, dobór kosmetyków, wizyty u dermatologa oraz właściwe rozpoznanie dolegliwości. Który rodzaj cery posiadasz i jak powinniśmy o nią dbać? 
 
Cera sucha
 
Odznacza się ona jasnym kolorem, jest gładka, cienka, brak jej elastyczności, dość często pojawiają się na niej przebarwienia. Zdecydowanie nie wystarczy jej jedynie nawilżać od zewnątrz, co jest częstą poradą w wielu poradnikach. Dostarczyć musimy odpowiednich witamin oraz ceramidów. Unikajmy stosowania wody i mydła, palenia papierosów oraz opalania. Powinniśmy natomiast używać toniku bezalkoholowego, mleczka kosmetycznego. Pomyślmy także o peelingu enzymatycznym, przynajmniej raz na kilka tygodni. 
 
Cera mieszana
 
Występuje w momencie gdy na naszej skórze rozpoznamy tak cerę suchą jak i cerę tłustą, która występuje na czole, nosie, brodzie. Problematyczna może okazać się pielęgnacja, musimy bowiem stosować mieszankę specyfików, przeznaczając je na różne partie twarzy. Zdecydowanie odradzamy stosowanie jakichkolwiek preparatów zawierających w sobie alkohol. Także ostre przyprawy mają zauważalny wpływ na wygląd cery. Naszym przyjacielem zostaną kremy z filtrami oraz maseczki.
 
Cera tłusta
 
Szarożółta, błyszcząca, z rozszerzonymi porami oraz zauważalnie blada. W tym przypadku największe znaczenie mają zaburzenia hormonalne, układu trawiennego. Nie ulega przesuszeniu, dlatego też wszelkie oznaki starzenia zauważymy na niej dość późno. Problemem szczególnie w młodym wieku jest natomiast skłonność do trądziku, wygląd cery mocno odbiegający od idealnego. Ważne abyśmy zadbali o kosmetyki przeznaczone bezpośrednio do cery tłustej, stosowane codziennie, co w stosunkowo krótkim czasie powinno poprawić jej wygląd.
 
Cera wrażliwa
 
Najtrudniejszy w pielęgnacji rodzaj cery, występujący najczęściej u kobiet, w związku z cyklem miesiączkowym. Powiązana jest z nieprzyjemnym uczuciem mrowienia, pieczenia, świądu. Coraz więcej osób uskarża się na problemy z tym właśnie typem cery, głównie z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji, złego doboru kosmetyków oraz braku regularnych wizyt u specjalisty. Warto w szczególności chronić skórę przed promieniowaniem UVA, unikać stresów oraz odpowiednio nawilżać powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl