Co warto wiedzieć o antykoncepcji hormonalnej? Sprawdź, czego nie wiesz!

Antykoncepcja hormonalna powstała po to by pomóc kobietom, chociaż wiele się słyszy o jej szkodliwym wpływie. Przeciwnicy zarzucają jej wywoływanie choroby zakrzepowo-zatorowej, wzroście wagi, problemów z ciśnieniem czy częstymi bólami głowy. Pomimo tych uwag docenia się jej wysoką skuteczność i zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Znamy wiele metod antykoncepcji hormonalnej takich jak pigułki antykoncepcyjne, wkładki lub implanty antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne czy zastrzyki antykoncepcyjne.

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna jest metodą zapobiegania ciąży opierającą się na dostarczaniu do organizmu sztucznych hormonów. Substancje te, wytworzone sztucznie, działają podobnie jak naturalne kobiece hormony płciowe. Ich obecność w organizmie wiąże się z wysoką skutecznością, ale również z możliwością wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. W antykoncepcji hormonalnej używa się hormonów z grupy estrogenów oraz hormonu z grupy progestagenów. Większość dostępnych obecnie preparatów zawiera oba te hormony. Istnieje kilka mechanizmów działania tego rodzaju antykoncepcji a mianowicie hamowanie owulacji, kiedy to sztuczne hormony oszukują organizm kobiety, a w szczególności jajniki, które przechodzą w stan uśpienia i nie uwalniają, co miesiąc komórki jajowej. W tego typu sytuacji, pomimo obecności plemników w drogach rodnych kobiety, nie może dojść do zapłodnienia. Kolejnym działaniem jest zagęszczenie śluzu w drogach rodnych kobiety, przez co plemniki nie mogą się swobodnie poruszać. Wywołane przez hormony zmiany w błonie śluzowej macicy uniemożliwiają implantację zarodka, gdy dojdzie do jego powstania. 

Jakie są skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej?

Należy pamiętać, że bez względu na sposób podania antykoncepcja hormonalna jest aktywna cały czas w naszym organizmie tak by jej mechanizm działał prawidłowo i spełniał swoje zadanie. Wywołać to może ogólnoustrojowe skutki uboczne, dlatego też kobieta zanim zacznie ją stosować powinna zdawać sobie sprawę z jej skutków ubocznych. Zaliczamy do nich częste bóle głowy, wzdęcia, trądzik, wzrost wagi, obniżenie libido, wzrost ciśnienia i wiele innych. Jednakże musimy pamiętać, że dolegliwości te mogą się pojawić, ale nie muszą gdyż każdy organizm reaguje indywidualnie. 

Jeśli przyjmujemy antykoncepcję doustną dłuższy czas warto pomyśleć o rozpoczęciu stosowania preparatów ochronnych. Tabletki osłonowe stosowane przyantykoncepcji hormonalnej  mają za zadanie neutralizować szkodliwy wpływ sztucznych hormonów na funkcjonowanie kobiecego organizmu. Pomimo, że nowoczesne tabletki, plastry czy krążki antykoncepcyjne zostały opracowane tak, aby minimalizować ryzyko pojawienia się skutków ubocznych, nadal wiele kobiet skarży się na pojawiające się skutki uboczne. Tym wszystkim dolegliwością mają zaradzić suplementy osłonowe z witaminami i składnikami mineralnymi oraz wyciągami z ziół.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl