Co warto wiedzieć o reumatyzmie? Oto garść faktów i informacji.
Reumatyzm to często bagatelizowana dolegliwość, przypisywana zazwyczaj osobom starszym. Dotyczy przede wszystkim bólu stawów i kości sprawiając, że normalne funkcjonowanie staje się niezwykle uciążliwe. Nie wszyscy także wiedzą, że pojęcie „reumatyzm” w terminologii medycznej nie istnieje, możemy natomiast mówić o chorobach reumatycznych. Możemy je leczyć, chociaż jak w każdym innym przypadku najważniejsze jest rozpoznanie objawów odpowiednio wcześnie. 
 
Wśród chorób reumatycznych wyszczególnić możemy przede wszystkim bóle stawów, bóle mięśni, schorzenia i zaburzenia związane z poruszaniem się, zapalenie stawów kręgosłupa, zespół Reitera czy też łuszczycowe zapalenie stawów. Obecnie dolegliwości te nazywane są często chorobami tkanki łącznej, co ma związek z ze zmianami zapalnymi. Bardzo często występują także objawy niezwiązane bezpośrednio z układem ruchu, co utrudnia prawidłowe wykrycie pojawiających się dolegliwości.
 
Skąd bierze się reumatyzm?
 
Lista chorób reumatycznych jest długa, różne są więc powody ich pojawienia się. Jednym z ważniejszych wydaje się być uwarunkowanie genetyczne co oznacza, że jeśli w naszej rodzinie dolegliwości reumatyczne występowały wcześniej, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kolejne zachorowanie nastąpi także w przypadku naszej osoby. Także zaburzenia immunologiczne mają wpływ na pojawienie się choroby, niszcząc tkanki łączne i tworząc środowisko sprzyjające rozwojowi zaburzeń.
 
Istnieje także wiele niepotwierdzonych tez dotyczących tego z jakich powodów pojawiają się dolegliwości reumatyczne. Istnieją teorie mówiące o tym, że odczuwalne są one przede wszystkim podczas zmian ciśnienia oraz w trakcie deszczu, jak się jednak okazuje nigdy nie zostały one potwierdzone przez specjalistów. Na zaburzenia reumatologiczne wpływ mogą mieć także inne, mniej popularne choroby, mające jednak aktywny i negatywny wpływ na tkanki łączne. Jak więc widać powodów wystąpienia dolegliwości reumatycznych jest naprawdę sporo.
 
W jaki sposób leczyć reumatyzm?
 
Niestety, na chwilę obecną zapobieganie wystąpieniu dolegliwości reumatycznych jest praktycznie niemożliwe, leczone są więc jego objawy a właściwe metody dobierane są ze względu na rodzaj zaburzeń oraz czas w jakim zostały one rozpoznane. Dotyczy to przede wszystkim leczenie farmakologicznego, na którym opierają się lekarze i specjaliści. Dotyczy to przede wszystkim leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. 
 
Aby podjąć odpowiednie działania zwracajmy przede wszystkim uwagę na gorączkę, utratę masy ciała, wyraźne osłabienie co w wyraźnej liczbie przypadków może być podstawą do właściwej diagnozy. Konieczne będą także dodatkowe badania, takie jak USG, RTG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, dzięki którym określimy przebieg choroby oraz właściwy sposób leczenia. Niestety, zaburzenia te częściej atakują kobiety, przez co bardziej narażone są na nieprzyjemne i utrudniające funkcjonowanie dolegliwości.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl