Co wiemy o cukrzycy? Czas uzupełnić podstawowe informacje
Cukrzyca może mieć dwojaki przebieg. Z jednej strony możliwe jest jej szybkie wykrycie, diagnoza, leczenie. Często zdarza się jednak, że jakiekolwiek objawy nie są widoczne a wszelkie zmiany chorobowe niosą już za sobą poważne następstwa. Cukrzyca wiąże się z całkowitym niedoborem insuliny bądź nieprawidłowym działaniem tego hormonu, co całkowicie zaburza gospodarkę węglowodanami, tłuszczami oraz białkami. Czas przyjrzeć się tej chorobie z bliska.
 
Insulina jest hormonem, który produkowany przez komórki beta trzustki wydzielany jest do krwioobiegu, umożliwiając tym samym przenikanie glukozy z krwi do wnętrza komórek, wykorzystując ją jako źródła energii. Brak bądź dobór insuliny prowadzi do wzrostu stężenia glukozy we krwi. Objaw ten nazywamy hiperglikemią, pojawiający się w towarzystwie glikozurii oraz objawów klinicznych cukrzycy. Istnieją dwa rodzaje tej choroby, z dużą aktywnością szczególnie typu drugiego.
 
Jak rozpoznać objawy cukrzycy?
 
Istnieją dwa sposoby, pierwszy to typowe objawy cukrzycy, drugi natomiast to hiperglikemia. W przypadku cukrzycy typu 1 następuje bardzo zauważalny, dynamiczny rozwój choroby oraz następstwa takie jak wzmożone pragnienie, utrata wagi, senność, osłabienie organizmu, zwiększona ilość oddawanego moczu. Objawy te występują w trakcie kilku pierwszych dni, obserwując więc wyraźnie swój organizm bardzo szybko postawimy przykrą diagnozę, z którą natychmiast udać powinniśmy się do specjalisty.
 
W przypadku cukrzycy typu 2 przez bardzo długi czas nie zaobserwujemy żadnych objawów. W dłuższym okresie czasu następstwa łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, dotyczą bowiem zbyt długiego gojenia się ran, zaburzeń widzenia, owrzodzenia stóp. Wykrycie cukrzycy typu 2 następuje więc często przypadkiem, w efekcie innych badań. Rozpoznanie następuje na podstawie analizy poziomu stężenia glukozy we krwi, w przypadku zauważalnych odstępstw od przyjętych norm. W tym przypadku specjalista także podjąć powinien zdecydowaną reakcję.
 
W jaki sposób leczyć cukrzycę?
 
Skuteczność leczenia cukrzycy zależy w głównej mierze od nas samych. Wymaga ogromnej samokontroli, akceptacji ze strony najbliższego środowiska. Niezbędna jest także właściwa motywacja oraz zrozumienie faktu, że początkowe bardzo dobre oraz zauważalne efekty leczenia nie oznaczają możliwości zaprzestania podejmowanych działań. Skupiają się one na dwóch ścieżkach, farmakologicznej oraz tej obejmującej dietę, która w przypadku cukrzycy odgrywa decydującą rolę. 
 
W zakresie naszych obowiązków pozostaje między innymi pomiar stężenia poziomu glukozy we krwi, poprzez pobranie krwi z koniuszka naszego palca. Dostać je możemy w każdej aptece i chociaż nie jest to najprzyjemniejsza czynność, należy właściwie do obowiązkowych działań w walce z cukrzycą. Dzięki pełnej kontroli mamy także możliwość dobrania właściwej diety oraz ułożenia sobie właściwego harmonogramu dnia, wspierającego walkę z cukrzycą. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl