Czego unikać będąc w ciąży? Sprawdź, czego Ci zdecydowanie nie wolno!

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Bardzo często jest tak, że od momentu, gdy kobieta ogłosi radosną nowinę często słyszy same zakazy związane z codziennym życiem, dietą czy nawet przebywaniem w określonych miejscach. Lista zakazów może być bardzo długa. 

Czego nie należy robić będąc w ciąży?

Kobiety w ciąży zdecydowanie nie powinny samodzielnie przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem a wręcz każde ich stosowanie powinno odbywać się w ostateczności, Nawet te popularne i uznawane za nieszkodliwe specyfiki mogą przyczynić się do powstawania zaburzeń rozwoju dziecka. Bardzo ważne jest to by preparaty witaminowe oraz maści były również konsultowane ze względu na to, że po wniknięciu do krwioobiegu mogą wyrządzić krzywdę zarówno matce jak i dziecku. Zakazane stanowczo jest stosowanie środków przeczyszczających, gdyż mogą one spowodować wywołanie przedwczesnego porodu lub przyczynić się do poronienia. Będąc w ciąży nie należy zapisywać się na zabiegi z użyciem prądów i laserów oraz okładów rozgrzewających. Niewskazane jest również korzystnie z solarium.

Palenie papierosów i spożywanie alkoholu jest kategorycznie zakazane dla kobiet będących w ciąży. Naukowcy dowiedli, że palenie tytoniu zwłaszcza po I trymestrze może stać się przyczyną szeregu groźnych powikłań między innymi takich jak nieprawidłowe usadowienie łożyska, jego przedwczesne odklejanie się, , przedwczesne odpływanie płynu owodniowego, krwawienia z dróg rodnych, poród przedwczesny. Palenie papierosów wpływa niekorzystnie na rozwój wewnątrzmaciczny dziecka, czego najczęstszym objawem jest jego niska masa urodzeniowa, będąca przyczyną szeregu powikłań, a nawet śmierci dziecka w okresie okołoporodowym.

Czego nie wolno jeść w ciąży?

Niewiele kobiet wie, że w czasie ciąży nie powinni się jeść nieumytych warzyw i owoców, a mięso należy długo gotować. Surowe mięso może przyczynić się do zarażenia się toksoplazmozą,  czyli chorobą zakaźną ludzi i zwierząt, którą wywołuje pierwotniak Toxoplasma gondii. Człowiek może zarazić się poprzez połknięcie oocystwydalonych z kałem kota. Najniebezpieczniejsza postacią choroby jest toksoplazmoza wrodzona, która może rozwijać się u płodu i prowadzi do wad.

Według naukowców w ciąży nie należy jeść lukrecji, oraz surowych ryb i jaj a nawet serów z niepasteryzowanego mleka lub serów pleśniowych. W trakcie ciąży nie powinno się jeść również wątróbki. Jest ona, bowiem magazynem dla wielu substancji w tym w szczególności witaminy A w formie retinolu, który w dużych stężeniach może być toksyczny dla płodu. Niekontrolowane spożycie produktów zakazanych w ciąży  takich jak słodkie przekąski i napoje gazowane może doprowadzić do nadmiernego przybierania na masie ciała oraz zaburzeń węglowodanowych nazywanych cukrzycą ciężarnych, które mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla makrosomii płodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl