Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu? O tych faktach warto wiedzieć

W większości biur oraz co raz częściej w mieszkaniach pojawiają się klimatyzatory i wentylatory stanowiące główne źródło wietrzenia pomieszczeń zarówno je schładzając jak i ogrzewając. 

Chociaż klimatyzacja daje nam  potrzebne i upragnione ochłodzenie, może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jeśli w pomieszczeniach pracują zanieczyszczone klimatyzatory możemy być narażeni na wdychanie grzybów i bakterii wydostających się z urządzenia powodujące infekcje lub zwiększające objawy astmy i alergii wziewnych. Najpopularniejszą dolegliwością na jaką narażeni są pracownicy biur jest tzw. gorączka nawilżaczowi będąca reakcją alergiczną. Jej objawami są podwyższona temperatura, dreszcze , wyczerpanie , powracające zapalenie spojówek oraz wysypka.

Jakie są skutki używania klimatyzacji?

Jakie znamy jeszcze skutki przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach? Powszechnie wiadomo, że powietrze wydostające się z klimatyzatora jest bardzo suche co powoduje zmiany skórne szczególnie u kobiet. Żeby zapobiec takim dolegliwościom poza nawodnieniem organizmu ważne jest stosowanie odpowiedniej diety zawierającej zdrowe tłuszcze, które znajdziemy w oliwie z oliwek, pestkach dyni, sezamie lub orzechach. Aby uniknąć podrażnień na twarzy i ciele radzimy nosić ubrania oddychające z naturalnych tkanin. W aptekach i drogeriach dostępne są kremy i balsamy ochronne i delikatne kosmetyki do higieny ciała. Powinniśmy pamiętać również o piciu minimum półtora litra wody dziennie i odpowiedniej ilości odpoczynku w postaci przebywania na świeżym powietrzu. 

Często jest tak, że osoby przebywające w klimatyzowanym  pomieszczeniu ustawiają bardzo niską temperaturę nie zwracając uwagi na temperaturę powietrza. Takie zachowanie może przyczynić się nieświadomie do wywołania szoku termicznego. Niebezpieczne może okazać się również nagłe wyjście z wychłodzonego pomieszczenia na zewnątrz, gdzie powietrze jest bardzo nagrzane.

Używaj klimatyzatorów z rozwagą!

W celu uniknięcia wymienionych wyżej konsekwencji przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych powinniśmy pamiętać głównie o regularnym serwisowaniu sprzętu. Jeśli w naszych biurach mamy okna pamiętajmy o ich otwieraniu możliwie jak najczęściej zapewniając tym samym przepływ świeżego powietrza.  

Używanie klimatyzatorów bardzo często powoduje przeziębienie dlatego też powinniśmy unikać bezpośredniego strumienia zimnego powietrza oraz przeciągów. Szoku termicznego unikniemy jeśli ustawimy temperaturę klimatyzatora na nieco niższą niż ta na zewnątrz. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl