Dziecko u stomatologa, w jaki sposób zadbać o jego uzębienie?

Czy wiesz, że zęby Twojego dziecka zaczynają się wykształcać już przed jego urodzeniem? Kiedy dziecko kończy  czwarty miesiąc życia, pierwsze ząbki mleczne zaczynają się wyrzynać co potocznie nazywane jest ząbkowaniem. Pełne  20 zębów mlecznych wykształca się najczęściej do 3 roku życia.

Kiedy należy rozpocząć  dbanie o zęby dziecka?

Najlepszy czas na rozpoczęcie regularnych wizyt z dzieckiem u dentysty to ukończenie przez maluszka pierwszego roku życia. Gabinety dentystyczne często przez swój specyficzny zapach oraz skomplikowaną "warczącą" aparaturę zapamiętywane są przez najmłodszych jako złe miejsca, dlatego też warto by pierwsza wizyta przebiegła w miłej atmosferze. Bardzo  ważne jest, aby nie straszyć dzieci dentystą , gdy odmawiają one mycia ząbków. Rodzice powinni  pamiętać, że stanowią dla swoich dzieci największy autorytet, dają  przykład oraz przekazują wiedzę.

W okresie wczesno niemowlęcym gdy zęby jeszcze nie przebiją się można po karmieniu przecierać dziecku dziąsła zwilżonym wodą gazikiem. Taki zabieg przyzwyczai je do do uczucia jakie w kolejnych latach będzie towarzyszyło ruchom szczoteczki. Dziecko także zapamięta to, że  jedzenie wiąże się  z koniecznością dbania o jamę ustną.
Dla małych dzieci polecane są przez specjalistów szczoteczki do zębów przypominające gryzak. Przyzwyczaja on dzieci, że w ich ustach będzie szczoteczka do zębów, natomiast rodzice będą przygotowani do pojawienia się pierwszych ząbków u swoich pociech. Pierwsze ząbki możemy czyści kilkoma sposobami  niezależnie od wieku, w którym się pojawią. 

Pierwsze siekacze możemy tylko wycierać. Zabieg ten nie sprawi dziecku bólu, gdyż podczas wyżynania dziąsła są bardzo wrażliwe.  Dla dzieci, którym wykształciły się już w pełni ząbki przeznaczone są szczoteczki gryzaki, szczoteczki nakładane na palec, które mają silikonowe włoski.

Próchnica największym wróg dziecięcych ząbków.

Próchnica obejmuje głównie okolice szyjek zębów i powierzchnie żujące trzonowców. Proces jej rozwoju bardzo trudno zahamować, gdyż w krótkim czasie potrafi rozprzestrzenić się na pozostałe zęby mleczne. Pierwszym objawem próchnicy są biało-matowe plamy, które z czasem ciemnieją i tworzą ubytek. Zęby mleczne zbudowane są z cienkiej warstwy szkliwa i są bardziej podatne na uszkodzenia. Aby uniknąć próchnicy ważne są regularne wizyty z dzieckiem u stomatologa. Zaniedbana  próchnica  może się rozprzestrzenić na zdrowe zęby oraz powodować owrzodzenia dziąseł lub ich ropień. 

Próchnica, która rozwija się na mlecznych zębach może mieć ogromny wpływ na stałe uzębienie dziecka oraz rozwój jego szczęki. Dlatego tak ważne jest by rodzice nie dopuścili do jej rozwoju i kontrolowanie jamy ustnej maluszka podczas regularnych wizyt. Podstawowe zasady dbania o higienę jamy ustnej wdrażane w codzienne życie dziecka oraz profilaktyka zwiększają szansę na ochronę mlecznych zębów i walkę z groźną próchnicą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl