Jak działa aromaterapia? Dowiedz się więcej zanim podejmiesz decyzję

Aromaterapia to kuracja z wykorzystaniem olejków eterycznych, które wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) lub poprzez skórę (masaże, kąpiel lub kompres). Leczenie zapachem polega na zanurzaniu się w wonnej kąpieli lub przebywaniu w pomieszczeniach pachnących olejkami. Aromaterapia ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Każdy z olejków eterycznych posiada swoje unikalne właściwości. Wszystkie wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz rozgrzewające.

Klasyczna aromaterapia – co to jest?

Klasyczna aromaterapia polega na stosowaniu naturalnych roślinnych olejków  eterycznych  w masażu - kąpieli - powietrzu

Masaż aromaterapeutyczny - to masaż ogólny całego ciała i/lub w zależności od celu zabiegu masaż miejscowy. We wszystkich przypadkach do masażu stosuje się mieszaniny olejków rozpuszczone w naturalnych olejach roślinnych. Poleca się stosowanie olejów specjalnie korzystnych dla skóry, lub popularnych olejów jadalnych. Muszą być one świeże i co najważniejsze bez zapachu. Do masażu olejki eteryczne rozpuszcza się w oleju w proporcji 15-30 kropli mieszaniny olejków na 50 mililitrów (około 1/5 do 1/4 szklanki oleju). Do jednego masażu zużywa się mniej więcej 2-3 krople mieszaniny olejków rozpuszczonych w łyżce stołowej oleju roślinnego.

Kąpiel aromaterapeutyczna - to 15-30 minutowe zanurzenie się w ciepłej wodzie, do której dodano 10 kropli mieszaniny olejków na wannę. Przy kąpieli tylko nóg lub rąk należy odpowiednio do pojemności naczynia zmniejszyć ilość olejku. Po kąpieli skóry nie należy spłukiwać tylko wytrzeć. Formą miejscowej kąpieli aromaterapeutycznej jest kompres aromaterapeutyczny gdzie stosuje się przykładanie miejscowe ręcznika lub waty nasączonej roztworem 5-10 kropli olejku w połowie szklanki cieplej wody.

Aromaterapia w powietrzu - to klasyczne inhalacje lub rozpylanie albo odparowywanie olejków w pomieszczeniu, w którym przebywa pacjent.

Na co uważać decydując się na aromaterapię?

Unikajmy niepewnych punktów sprzedaży, gdyż o skuteczności leczenia decyduje przede wszystkim jakość oraz pochodzenie olejków. Błędem może się zatem okazać kupowanie tańszych olejków, które zostały rozcieńczone innymi substancjami, unikać należy i tych, które zostały "wzbogacone" związkami chemicznymi. Warto więc postawić na specjalistyczne sklepy i apteki, w których olejki eteryczne pojawiają się coraz chętniej. Warto też zwracać uwagę na takie "szczegóły", jak normy IFRA - Międzynarodowego Stowarzyszenia do spraw Substancji Zapachowych. Dzięki prowadzonym przez IFRA badaniom można mieć pewność, że zaakceptowane przez to stowarzyszenie olejki są bezpieczne, a wykorzystane w ich produkcji substancje mogą się pochwalić wysoką jakością.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl