Jak kąpać niemowlę? Kilka porad oraz przydatnych uwag do zapamiętania.
Kąpanie niemowlaka jest zajęciem, do którego niezbędna jest wprawa, odrobina wyczucia oraz duża doza cierpliwości. Początkowo sprawia pewne problemy, z czasem jednak wszelki stres znika a sama czynność staje się zajęciem bardzo zbliżającym rodzica oraz dziecko. O czym powinniśmy pamiętać by to odpowiedzialne zadanie wykonać jak najlepiej?  Nie musimy obawiać się zazwyczaj niczego, trudne są jedynie początki. 
 
Zanim zaczniemy kąpiel pamiętajmy o tym by rozłożyć przewijak, rozebrać dziecko oraz ułożyć je wygodnie, okrywając delikatnie kocykiem. Czeka nas bowiem kilka bardzo istotnych czynności. Rozpoczynamy od przetarcia oczek gazikiem z solą fizjologiczną, następnie pałeczką z watą czyścimy delikatnie uszy, jedynie z zewnątrz. Myjemy także włoski używając do tego celu namoczonej myjki, z niewielką ilością szamponu dla dzieci. Pozostałość płynu spłuczemy za chwilę już w trakcie właściwej kąpieli, którą czas zacząć.
 
Niemowlak w wanience.
 
Zanim zaczniemy kąpiel niemowlaka obowiązkowo sprawdźmy temperaturę wody. Powinna ona wynosić 37 stopni i jest to czynność, o której nie możemy zapomnieć. Istnieje wiele modeli dostępnych w sklepach, wystarczy nam jednak podstawowy, mający dać nam jasną odpowiedź odnośnie temperatury. Jeśli woda jest zbyt chłodna, dolejmy odrobinę ciepłej, jednak zanim zanurzymy w niej niemowlę. Gotowe? Czas przełożyć dziecko z przewijaka do wanienki. W jaki sposób zrobić to poprawnie?
 
Prawą rękę kładziemy pod pośladki, lewą trzymamy główkę i kark, opierając je na przedramieniu. Naszą lewą dłoń ułożyć powinniśmy w ten sposób, aby palce przytrzymywały przedramię dziecka. W ten sposób możemy powoli zanurzać dziecko w wodzie, uważając na to by nie przestraszyć go zbyt gwałtownym ruchem. W chwili gdy poczujemy, że pupa oparła się o dno wanienki, możemy wyjąć spod niej rękę. Możemy opłukać umyte wcześniej włoski, zadbajmy jednak o to by woda nie spływała do oczu dziecka.
 
Czas zakończyć kąpiel.
 
Pamiętajmy o tym, że kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Woda bardzo mocno wysusza skórę, powinniśmy więc tego unikać. Kończąc kąpiel trzymajmy dziecko delikatnie lecz pewnie, unikając tym samym wyślizgnięcia się dziecka z rąk. Unikajmy także pocierania skóry ręcznikiem. Dotykajmy ją delikatnie, osuszając całe ciało bardzo powoli, uważnie. Zacznijmy od główki, która traci najwięcej ciepła. Po wysuszeniu skóry możemy także użyć oliwki lub tłustego kremu oraz kremu przeciwko odparzeniom.
 
Jak widać kąpiel niemowlaka nie jest zadaniem trudnym, wymaga jednak cierpliwości oraz dokładności. Z czasem bardzo szybko dojdziemy do odpowiedniej wprawy. Stosując się do kilku powyższych zasad kąpiel stanie są dla nas codzienną przyjemnością a uśmiech dziecka szybko wyleczy nas z początkowego stresu.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl