Jak leczyć oparzenia? Nigdy nie lekceważ widocznych objawów!

Jak leczyć oparzenia? Pierwsza pomoc przy oparzeniach lekkiego stopnia polega przede wszystkim na kilkuminutowym schładzaniu uszkodzonego miejsca pod strumieniem zimnej wody. Następnie można zastosować domowe metody znane i praktykowane od pokoleń. W przypadku oparzeń średnich i ciężkich, konieczne jest leczenie specjalistyczne.

Oparzenia, w zależności od stopnia uszkodzenia skóry, wymagają leczenia domowego lub szpitalnego. Należy pamiętać, że zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy nie jest leczenie, lecz uchronienie tkanek przed zakażeniem i ewentualnie przed powiększeniem się martwicy

Pierwsza reakcja na poparzenia zawsze jest najważniejsza!

Niezależnie od rodzaju oparzenia podstawowa zasada pierwszej pomocy jest zawsze taka sama: należy jak najszybciej schłodzić oparzone miejsce, najlepiej pod zimną bieżącą wodą. W oparzeniach lekkich (I lub II stopnia) nieprzekraczających 10% powierzchni ciała poparzone miejsce trzymamy pod strumieniem zimnej wody przez przynajmniej 10-15 minut (I stopień) lub 30 minut (II stopień poparzenia). 

Osobie poparzonej należy natychmiast zdjąć biżuterię, a jeżeli obszar ciała zdążył już spuchnąć, rozciąć pierścionki i bransoletki, aby nie doszło do martwicy tkanek. Nie wolno także przekłuwać powstających pęcherzy. Przy oparzeniach ciężkich (III stopnia) oparzone miejsce chłodzimy wodą jedynie przez kilka minut, żeby nie wprowadzić pacjenta w stan hipotermii (wyziębienia). Nie wolno też zanurzać poparzonej osoby w zbiorniku z wodą ani okładać śniegiem bądź lodem.

Kilka domowych sposobów na lekkie oparzenia. 

Jeśli poparzymy usta lub język powinniśmy natychmiast polizać i rozpuścić w ustach kostkę lodu lub napić się gęstej śmietany . W uśmierzeniu bólu oparzeniowego pomoże przyłożenie starej marchwi ale pamiętajmy aby koniecznie ją umyć przed zastosowaniem. Gdy rana zacznie się goić można zacząć ją pocierać rozgniecioną witaminą E, co zapobiegnie tworzeniu się blizny. 

Chyba każdy z nas poparzył się podczas opalania. Jak sobie z tym radzić? Na lekkie oparzenia słoneczne doskonała jest kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem litra mleka najlepiej półtłustego. Jeśli po opalaniu skóra jest mocno zaczerwieniona , warto przyłożyć w tych miejscach opatrunek z gazy nasączonej zsiadłym mlekiem lub jogurtem i zmieniać go co pewien czas. Jeżeli za długie opalanie zakończyło się poparzeniem skóry, powinno się zastosować kurację twarogową, Na poparzone miejsca nakładamy grubą warstwę twarogu, który schładza skórę oraz zapobiega powstawania pęcherzy. Mocno zaczerwieniony nos , który dokucza po zbyt długim pobycie na słońcu, można wieczorem posmarować sokiem  wyciśniętym z cytryny i zmyć go dopiero rano.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl