Jak leczyć zapalenie oskrzeli? Łatwo pomylić je z przeziębieniem

Zapalenie oskrzeli jest bardzo popularną chorobą dolnych dróg oddechowych, którą łatwo pomylić z przeziębieniem. Powinniśmy jednak uważać ponieważ może być ono dla nas niebezpieczne a kaszel z czasem staje się bardzo uciążliwy. Jest to zgodnie z definicją łagodna infekcja wirusowa, która w przypadku zakażenia bakteryjnego znika po kilku dniach. W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli konieczne jest przeprowadzenie badań wykluczających astmę, zapalenie zatok oraz innych schorzeń układu oddechowego. Przyczyną zapalenia oskrzeli są głównie wirusy, które wywołują katar, lub wirus grypy. Choroba ta występuje głównie jesienią i zimą, gdyż zakażenie następuje drogą kropelkową podczas kontaktu z osobą chorą.

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?

Objawy zapalenia zależą od wieku chorego i rodzaju wirusa, który go powoduje. U małych dzieci i niemowląt przebieg może być bardzo ciężki. Po 3–4 dniach  od pojawienia się nieżytu nosa i gardła występuje kaszel, który początkowo jest bardzo suchy i męczący, a następnie wilgotny i połączony z odkrztuszaniem dużej ilości lepkiej mazi. Zalegająca wydzielina zmniejsza drożność oskrzeli co objawia się w postaci tzw. świszczącego kaszlu.  

Niewyleczone przeziębienie lub grupa mogą w skutek powikłań doprowadzić do zapalenia oskrzeli. Choroba objawia się  przekrwieniem nabłonka dróg oddechowych. Pojawia się one ze względu na wytężoną pracę układu oddechowego i zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Takie podrażnienia mogą spowodować utrzymywanie się mokrego kaszlu nawet przez trzy miesiące w roku. 

Jak leczyć zapalenie oskrzeli?

Zazwyczaj zapalenie oskrzeli leczy się w domu, gdyż do wyleczenia infekcji wirusowej, w której przebiegu nie pojawiają się powikłania wystarczą nam leki dostępne bez recepty w postaci środków przeciwgorączkowych i ułatwiających odkrztuszanie. Nie zalecane jest zwalczanie kaszlu syropami, gdyż zatrzymuje ono odkrztuszanie śluzu stanowiące naturalną metodę oczyszczania organizmu. Jeśli podłożem zapalenia są bakterie lekarz przepisuje antybiotyk.

Infekcja zazwyczaj trwa mniej więcej dziesięć dni i nie wymaga hospitalizacji. Do całkowitego wyzdrowienia niezbędne jest przyjmowanie witamin a zwłaszcza witaminy C, której właściwości wzmacniają naszą odporność. 


Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na zmniejszenie objawów zapalenia oskrzeli jest stosowanie kurkumy. Możemy ją kupić w postaci proszku w większości sklepów, z którego przygotowujemy napój. Pół łyżeczki przyprawy rozpuszczamy w połowie szklanki ciepłego mleka i pijemy kilka razy dziennie między posiłkami. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl