Jak powstają polipy w nosie? Oto jak skutecznie możesz się ich pozbyć

Polipy to rozrośnięcie się błony śluzowej wewnątrz nosa i zatok przynosowych. Mogą mieć one różną wielkość zaczynając od kilku milimetrów po nawet kilka centymetrów obejmując swoją wielkością przestrzeń jamy nosowej. Ich obecność może powodować problemy z oddychaniem i inne dolegliwości. 

 

Skąd się biorą polipy?

 

Polipy nie są zazwyczaj odczuwalne przez pacjentów, którzy często nie wiedzą o ich  istnieniu. Narośla o większych rozmiarach  mogą przybierać różnorodne objawy takie jak wyciek ropnej treści z jam nosa, uczucie zatkania nosa, , spływanie treści surowiczej po tylnej ścianie gardła, łzawienie,  upośledzenie węchu ograniczające znacznie poczucie smak. Charakterystycznym objawem jest pojawienie się uczucia ucisku u nasady nosa lub bóle głowy związane z zablokowaniem naturalnych zakończeń zatok, oraz bóle zębów i chrapanie. Wystąpienia polipów u dzieci może objawiać się powstaniem tzw. żabiej twarzy.

 

Ich rozrost jest skutkiem przewlekłego nieżytu nosa i ostrego zapalenia zatok. Mogą one pojawić się również  w wyniku alergii dlatego też należy jak najszybciej zdiagnozować alergen i wyeliminować go z otoczenia. Lekarzem, który pomoże nam w rozwiązaniu problemów z polipami jest laryngolog. Diagnostyka polega na przeprowadzeniu badania endoskopowego dzięki, któremu można określić czy są one jednostronne czy zaatakowały całe przestrzenie. Badanie histopatologiczne zapewni nam wykluczenie zmian nowotworowych w usuniętych naroślach. 

 

 

Jak leczyć polipy?

 

W przypadku gdy polipy powstają ze względu na alergię powinniśmy wdrożyć leczenie steroidami, które sprawiają zmniejszenie lub całkowite zniknięcie zmian. Ważną  rolę odgrywają również leki przeciwhistaminowe i antybiotyki. W ramach leczenia można stosować napary, płukani jednak przy dużym rozroście zalecane jest chirurgiczne usunięcie polipów podczas zabiegu nazywanego polipektomią. 

 

Polipy bardzo często są objawem innych schorzeń, które dokuczają naszemu układowi oddechowemu, dlatego tak ważne jest zapobieganie ich nawrotowi. Zabieg operacyjny wykonuje się, gdy pozostałe metody leczenia nie  przynoszą oczekiwanych efektów lub gdy dochodzi do nawracającego pojawiania się niedrożności nosa.  oraz, gdy dochodzi do częstych nawracających polipów i niedrożności nosa. 

 

Pomimo tego, że polipy są dolegliwością nie zagrażającą życiu mogą one powodować liczne powikłania w postaci bezdechu nocnego, powracających ataków astmy lub częstych zapaleń zatok. Groźnym skutkiem ubocznym polipów może być zapalenie oczodołu lub opon mózgowych .

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl