Jak pozbyć się stłuczeń i ran? Znamy skuteczne sposoby!

Drobne rany, zadrapania, skaleczenia czy stłuczenia  nie wymagają wizyty na pogotowiu a są często spotykanie zarówno u dzieci jaki i u dorosłych. Z tymi urazami poradzisz sobie sam  wykorzystując sprawdzone, naturalne recepty. Jak zaradzić takim  urazom?

Czym są stłuczenia? Nie będzie błędnym stwierdzeniem, że stłuczenia o różnym stopniu nasilenia stanowią jedne z najczęściej występujących obrażeń tkanek miękkich. Stłuczenia w sposób zasadniczy zaburzają i niszczą strukturę i funkcjonalność tkanki. Pod wpływem urazu, komórki zostają zgniecione, a naczynia krwionośne i włókna nerwowe przeważnie rozerwane. Stłuczenia są bardzo bolesne i uniemożliwiają wszelką aktywność - wszystkie próby kończą się przeszywającym bólem. Stłuczenia nie są jednak odczuwalne od razu. Bywa, że się uderzysz i o tym zapomnisz, a ból pojawi się tydzień później. Aby tego uniknąć, po stłuczeniu trzeba od razu działać. 

Jak domowymi sposobami radzić sobie ze stłuczeniami?

Na stłuczenia warto zastosować ziołowy okład. Należy połączyć łyżeczkę kory wierzby i po pół łyżeczki kory kasztanowca, ziela ruty oraz rdestu ptasiego. Mieszankę ziół zalewamy ½ litra wrzątku, gotujemy 5 minut, odstawiamy na kolejne 10 minut a na samym końcu przecedzamy. 

Widoczne siniaki też nie muszą straszyć. Okład z arniki, tymianku i szałwii zmniejszy opuchliznę i ułatwi wchłanianie się siniaków. Należy połączyć po 3 dkg każdego z ziół , 2 łyżki mieszanki zalać 2 szklankami wrzątku parzyć pod przykryciem 10-15 minut. 
W przygotowanym naparze moczymy gazę i 3-4 razy dziennie przykładamy na 30 minut stłuczone miejsca. Skutecznym środkiem na siniaki i obrzęki jest ziele ogórecznika, Należy zmielić je na maszynce do mięsa lub rozdrobnić w blenderze a następnie nałożyć na chore miejsce. 

Jak wrócić do formy w przypadku ran ?

Czym tak naprawdę są rany?  Jest to przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie pod wpływem czynnika uszkadzającego. Czynnikiem powodującym powstanie rany może być różnego typu uraz lub proces chorobowy, w tym niedokrwienie tętnicze, niewydolność żylna, zakażenia, zmiany troficzne. Niewielkie krwawiące rany powinno się natychmiast polewać bieżącą , zimną wodą bowiem to ona tamuje nadmierny wypływ krwi i dezynfekuje. Następnie dodatkowo można użyć jeszcze wody utlenionej. Jeśli krwawienie utrzymuje się zbyt długi, dobrze jest przyłożyć  na kilka minut okład z lodu lub torebkę z mrożonkami 

Gdy skaleczymy się będąc poza domem i nie mamy pod ręką apteczki warto zastosować naturalny opatrunek. Należy zerwać liść babki lancetowatej lub dzikiego szczawiu, lekko rozgnieść i przyłożyć do krwawiącej ranki, Skaleczenie zagoi się szybko i bez śladu. Na rozcięte kolano lub ranę po zdezynfekowaniu warto zastosować okład z aloesu lub białej kapusty. Liść kapusty powinien być lekko ubity. Substancje zawarte w tych roślinach hamują rozwój bakterii i grzybów oraz przyspieszają gojenie tkanek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl