Jak walczyć z rozkojarzeniem? Zaburzenia koncentracji można leczyć!
Zdarzają Wam się sytuacje, w których rozproszyć są Was w stanie nawet najmniejsze drobiazgi a wykonanie zaplanowanych zadań niebezpiecznie oddala się w czasie? Często tracimy naszą koncentrację z teoretycznie znikomego powodu, takiego jak cicha muzyka gdzieś za oknem czy myśli odbiegające daleko poza wykonywane zadanie. Prowadzi to do mniejszej efektywności a co za tym idzie, czasem także frustracji i niepotrzebnego stresu.
 
Mózg ludzki nadal pozostaje dla nas tajemnicą, wiemy jednak jak sprawić by pracował sprawniej, rzadziej nas zawodząc i doprowadzając do niepotrzebnych zachowań. Powodów braku koncentracji jest kilka i to na nich skupić powinniśmy się w pierwszej kolejności. Część z nich łatwo wyeliminować, część wymaga niestety kontaktu ze specjalistą, który pomoże nam w przejściu całego procesu. Nie bójmy się przede wszystkim wizyty u psychologa, który nie tylko zdiagnozuje lecz także pomoże rozwiązać nasze problemy.
 
Jakie są powody utraty koncentracji?
 
Każdy z nas reaguje inaczej na czynniki zewnętrzne. Jednych denerwuje cisza, na innych negatywny wpływ ma nawet najmniejszy szum otaczającego nas świata. Dźwięk kosiarki za oknem, stukot butów u sąsiada, włączona pralka. Teoretycznie odgłosy codziennego życia, w praktyce potrafią skutecznie nas zdenerwować i skierować myśli na błędne tory. Częstym powodem są także niezałatwione sprawy, zmartwienia, niepokoje, które podświadomie atakują nasz umysł. 
 
Wśród wielu osób odkryto także, że zaburzenia snu, spowodowane chociażby chorobami zatok, mają swoje konsekwencje także w ciągu dnia. Tempo codziennego życia sprawia, że później udajemy się spać, wcześniej wstajemy i ciężko jest nam zachować właściwy rytm dnia. Pamiętajmy także, że istnieją choroby takie jak ADHD a także zwykły ból fizyczny, które co prawda w różny sposób, prowadzą jednak do tego samego, czyli utraty koncentracji i rozproszenia naszej uwagi w trakcie wykonywanych czynności. 
 
Jak poprawić naszą koncentrację?
 
Przede wszystkim postarajmy się dostosować otoczenie do naszych wymagań oraz upodobań. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie sami stwierdzić jakie elementy działają na nas rozpraszająco. Postarajmy się więc wyeliminować zbędny hałas, przekonajmy współpracowników do większego skupienia bądź wykonujmy część zadań na osobności. Także pozycja w jakiej wykonujemy naszą pracę ma kluczowe znaczenie. Unikajmy zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu. Usuńmy wszystkie elementy, które na codzień odwracają naszą uwagę.
 
Drugi element jest dla wielu osób trudniejszy, dotyczy bowiem naszej psychiki. Wyeliminujmy z naszego życia przynajmniej część stresów, w czym pomóc mogą nam najbliżsi bądź współpracownicy. Zaplanujmy większą ilość godzin przeznaczonych na sen. Często pomaga nabranie odpowiedniego dystansu do otaczającego świata. Na sam koniec, chociaż to naprawdę ważny czynnik, sprawdźmy jak wyglądają nasze posiłki. Zmiana diety to często pierwszy krok do zmiany naszego samopoczucia.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl