Jęczmień na oku, jak powstaje i w jaki sposób można go leczyć?

Czym jest boląca zmiana pojawiająca się niespodziewanie na powiece? Jęczmień jest bardzo popularnym schorzeniem powiek pojawiającym się nagle bez wcześniejszych objawów.

 

Czym jest jęczmień?

 

Jest to ropień znajdujący się w gruczołach powieki wywołany najczęściej zakażeniem gronkowcem. Wyróżniamy dwa rodzaje jęczmienia. Pierwszy wewnętrzny to forma ropnego zapalenia pojawiającego się od wewnętrznej strony powieki małej. Narośl pracuje i może się powiększać przez co staje się zagrożeniem dla spojówki i narażając ją na przebicie. Drażniące oko objawy samoistnie mogą zniknąć po kilku dniach od ich pojawienia. Zapalenie to charakteryzuje się opuchlizną, zaczerwienieniem oraz bolesnością zainfekowanego miejsca.  Inną odmianą jest jęczmień zewnętrzny. Jest to ropne zapalenie mieszka włosowego rzęsy i gruczołów. Narośl samoczynnie się wysusza, ewentualnie  pęka po kilku dniach. Czasem zdarza się, że wydzielina wycieka wzdłuż linii rzęs. Zewnętrzna odmiana jest o tyle dokuczliwa, że zmiany mogą pojawiać się często i rozprzestrzeniać się na całą powiekę. 

 

Co robić by jęczmień zniknął?

 

Wizyta u lekarza powinna stać się obowiązkowa, gdy zapalenie trwa dłużej niż dwa tygodnie lub objawy nawracają kilka razy do roku. Dojrzewająca zmiana charakteryzuje się żółtym czubkiem, którego absolutnie nie wolno wyciska lub rozcinać. Czasem jednak okulista decyduje się na chirurgiczne usunięcie narośli. Poza ingerencją zewnętrzną jęczmienie można leczyć antybiotykami lub domowymi sposobami. Najpopularniejszą metodą leczenia znaną od naszych babć jest pocieranie chorego oka złotym pierścionkiem lub obrączką. Metoda ta wykorzystuje ciepło, które powstaje podczas tarcia i pobudzenie krążenia krwi w powiece. Pamiętajmy jednak, że przedmiot, którym będziemy rozcierać narośl powinien być zdezynfekowany i wytarty. 

 

Podobne działanie do pocierania obrączką ma przykładanie ugotowanego na twardo jajka. Trzyma ono długo ciepło a jego naturalny kształt dopasowuje się do powieki. Z surowego jajka możemy wykorzystać oddzielone białko, którym nasączamy jałowy opatrunek i przykładamy na kilka minut jak kompres. Taką czynność dobrze jest powtórzyć kilka razy dziennie. Warto również zastosować okład z zielonej herbaty jako formę łagodzącego kompresu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl