Na czym polega niedoczynność tarczycy? Oto przyczyny oraz objawy.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej a w szczególności tyroksyny mają wpływ na chorobę zwaną niedoczynnością tarczycy. Jeśli zauważysz u siebie nagły wzrost wagi ciała, osłabienie organizmu, senność oraz zmęczenie powinieneś skonsultować się z lekarzem. 

 

Skąd się bierze niedoczynność tarczycy?

 

Choroba ta wywoływana jest przez różne czynniki. Podstawowym z nich jest uszkodzenie gruczołu tarczycowego. Innym czynnikiem jest zmniejszenie stymulacji przysadki mózgowej wywołująca zmniejszenie produkcji hormonu nazywanego TSH. Ostatnią przyczyną jest mała ilość hormonów produkowanych przez podwzgórze. Choroba Hashimoto jest czynnikiem pierwotnej niedoczynności tarczycy. Pod tą nazwą endokrynolog diagnozuje autoimmunologiczne zapalenie tarczycy spowodowane uwalnianiem się w organizmie przeciwciał niszczących naturalne enzymy gruczołów tarczycy. Choroba może rozwinąć się również po całkowitym usunięciu tarczycy , przy niedoborze jodu w otaczającym nas środowisku. Wtórna niedoczynność tarczycy powstaje w przypadku uszkodzenia, ewentualnie nowotworu przysadki mózgowej.

Czasem zdarza się, że niedoczynność jest chorobą wrodzoną przez co nie daje ona żadnych objawów zewnętrznych i rozpoznawalna jest dopiero podczas badania przesiewowego wykonywanego w trzeciej dobie życia dziecka. Badanie to w naszym kraju wykonywane jest w ramach podstawowej profilaktyki noworodków. Ma to na celu uniknięcie szkodliwego działania na rozwój psychomotoryczny dzieci. Innymi objawami wrodzonej niedoczynności są zaburzenia wzrostu, powracające zaparcia i spowolnienie wyrzynania się zębów. W kolejnych etapach życia mogą uwidocznić się takie oznaki jak powiększony brzuch, brak łaknienia, spowolnienie dojrzewania płciowego czy problemy z koncentracją i nauką.

 

Jak leczyć niedoczynność tarczycy? 

 

Standardowe leczenie to przyjmowanie przez osobę chorą dawki tyroksyny o regularnych godzinach porannych przed spożyciem pierwszego posiłku. Dawkowanie ulega zwiększeniu w zależności od wieku pacjentów. 

 

Jest to choroba, która może ulec z czasem całkowitemu wyleczeniu lub da się jej objawy w komfortowy sposób załagodzić. Zależy to oczywiście od odpowiednio wcześniej podjętej diagnostyki i dopasowania adekwatnych dawek leku. Przy tej dolegliwości bardzo ważne jest również stosowanie zbilansowanej diety poprawiającej wchłanianie się tyroksyny. Osoby chore powinny unikać potraw wyłącznie wegetariańskich czy bogatych w żelazo i glin. 

Odpowiednia dieta stosowana przy niedoczynności tarczycy powinna zawierać duże ilości jodu i białka. Wskazane jest również spożywanie węglowodanów, które zawarte są w warzywach, owocach o produktach zbożowych. Zawarty w nich błonnik pokarmowy wpływa na regulowanie funkcjonowania układu trawiennego i zapobiega powracaniu zaparć.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl