Na czym polega pamięć emocjonalna? Jakie emocje mają znaczenie?

Każdemu z nas podczas spotkania rodzinnego lub ze znajomymi zdarzyło się przytaczać historię i anegdotki wyszukane gdzieś w pamięci. Przypominamy sobie wtedy różnego rodzaju wydarzenia, emocje oraz daty. Taką możliwość daje nam jeden z rodzajów pamięci, jakim jest pamięć emocjonalna. Ma ona swoje plusy i minusy, o których będzie można przeczytać poniżej. 

Czym jest pamięć emocjonalna? 

Jest to najmniej poznany i opisany rodzaj pamięci jednak wiemy, że wpływa ona na wiele aspektów ludzkiego życia. Wpływ pamięcią emocjonalnej na nasze funkcjonowanie nie jest jeszcze dostatecznie zbadany jednak psychologowie już zauważyli pewne odrębności występujące u kobiet i mężczyzn w tym zakresie.  Faktem jest to, że mówiąc o trudnych dla nas chwilach związanych z bólem, smutkiem czy traumatycznymi wydarzeniami od razu reagujemy emocjonalnie często nawet tego nie kontrolując. Co tak naprawdę łączy emocje z zapamiętywaniem? 

Za pamięć emocjonalną w naszej głowie odpowiada ciało migdałowate. Naukowcy przypisują jej również współpracę z korą przedczołową oraz móżdżkiem. Jak powszechnie wiadomo za emocje odpowiadają również w naszym organizmie hormony, których wzrost jest spowodowany gwałtownymi emocjami. Efektem oddziaływania sterydów na nasz mózg jest wzmocnienie zdolności zapamiętywania stanów emocjonalnych, które spowodowały ich wzrost. Bardzo interesującym procesem związanym z tym rodzajem pamięci jest powiązanie przypominania sobie emocji z humorem, jaki nam aktualnie towarzyszy. Dobry humor łatwiej pomoże nam przywołać pozytywne wspomnienia niż te negatywne. 

Różnice między pamięcią emocjonalną u kobiet i mężczyzn. 

We współczesnym świecie przyjęło się stwierdzenie, że kobiety są osobami bardziej emocjonalnymi niż mężczyźni. Wynika to z faktu, że kobiety są w stanie skumulować w swojej pamięci więcej bodźców emocjonalnych niż np. innych informacji. 

Z wiekiem nasza pamięć nie jest już taka dobra, mamy trudności z uczeniem się nowych rzeczy, numery telefonów, które kiedyś recytowaliśmy z zamkniętymi oczami musimy sprawdzać w naszych notatkach. Według naukowców starsi ludzie lepiej zapamiętują emocje związane z pozytywnymi wydarzeniami z naszego życia a wypierają szybko zdarzenia negatywne. Wynika to ze zmiany pracy ciała migdałowatego. 

Negatywne działanie pamięci emocjonalnej dostrzegamy często w relacjach uczuciowych. Gdy poznajemy nową osobę automatycznie pojawiają się w głowie często bolesne wspomnienia związane z zakończonym związkiem wywołując uczucie lęku czy nawet obawy przed zaangażowaniem się w coś nowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl