Objawy i leczenie anginy, w jaki sposób możemy uniknąć groźnych powikłań?
Dla dzieci pomiędzy czwartym a siódmym rokiem życia angina jest jedną z najczęściej pojawiających się chorób. Nie oznacza to jednak, że także w dorosłym życiu nie jesteśmy narażeni na zarażenie, do którego dochodzi poprzez kontakt z innymi chorymi. Dzieci spotyka to w przedszkolu bądź szkole, dorosłych natomiast w pracy oraz innych zamkniętych pomieszczeniach. W jaki więc sposób walczyć z anginą by wyleczyć ją bez zbędnych powikłań?
 
W jaki sposób możemy zarazić się anginą? Dotyczy ona zapalenia migdałków podniebiennych, wywołanego wirusami bądź bakteriami. Czas inkubacji choroby to zazwyczaj kilka dni, początkowo objawy pomylić możemy ze zwykłym przeziębieniem, skupionym na wysokiej gorączce, bóle w stawach, ogólne zmęczenie organizmu, brak apetytu, powiększone migdałki. Zarażamy się drogą kropelkową a więc musimy mieć bezpośredni kontakt z chorą osobą. Szczególnie w przypadku małych dzieci spotkania takie ograniczyć musimy praktycznie do zera.
 
Jak wyleczyć anginę?
 
Aby uniknąć nieprzyjemnych powikłać działania lecznicze podjąć powinniśmy od razu po ujawnieniu się pierwszych objawów. Zazwyczaj lekarz zaleci nam antybiotyk, który powinien pomóc w zdecydowanej większości przypadków. Dla osób, które uczulone są na stosowaną przeważnie penicylinę przepisuje się antybiotyk makrolidowy. Dobra wiadomość jest taka, że już po 2-3 dniach ustąpić powinna wysoka gorączka, co prowadzi także do lepszego samopoczucia.
 
Pamiętajmy jednak, że podobnie jak w przypadku każdej choroby leczyć ją powinniśmy aż do ustąpienia wszystkich objawów. Oznacza to, że po pierwsze powinniśmy leżeć w łóżku przez cały czas trwania dolegliwości, po drugie antybiotyk stosować powinniśmy zgodnie z zaleceniami lekarza, nie przerywając kuracji od razu po ustąpieniu najbardziej dokuczających nam objawów. Nawet jeśli uważamy, że choroba dobiegła końca, wiele powikłań może się pojawić bardzo niespodziewanie, zmniejszając także odporność naszego organizmu w przyszłości. 
 
Powikłania związane z anginą?
 
Tak jak wspominaliśmy, najważniejsza jest ostrożność oraz właściwe rozpoznanie objawów. Zbyt późne rozpoczęcie leczenia, bagatelizowanie choroby bądź zbyt wczesne zakończenie przyjmowania antybiotyków prowadzić może do groźnych i bardzo nieprzyjemnych powikłań. Najczęstszym z nim są tak zwane ropień okołomigdałkowy bądź ropień pozamigdałkowy. Wiąże się to niestety z wizytą u laryngologa, który usunie ropną wydzielinę.
 
O wiele groźniejsze jest natomiast zapalenie nerek, które może rozwijać się nawet do trzech tygodni po przebytej anginie. Prowadzić może nawet do niewydolności nerek, co niestety ma poważne konsekwencje. Anginy nie musimy się bać, do większości powikłań dochodzi niezwykle rzadko, musimy jednak podejść do tematu poważnie odpowiednio szybko reagując poprzez wizytę u specjalisty oraz przyjęcie antybiotyku. Istnieje także wiele leków, dzięki którym podejmiemy skuteczną walkę z gorączką oraz bólem gardła, towarzyszącym zazwyczaj anginie.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl