Osłabienie i zmęczenie, jakie mogą być powodu takiego stanu zdrowia?

Jeśli towarzyszy Ci od dłuższego czasu uczucie osłabienia i senności pomyśl czy aby na pewno to tylko przepracowanie. Czasami zdarza się, że zmęczenie stanowi jeden z objawów chorób, rozwijających się przewlekle. Zespół przewlekłego zmęczenia jest chorobą mało znaną i lekceważoną przez osoby, u których pojawiają się jego objawy. Innymi schorzeniami, które mogą być związane z osłabieniem i zmęczeniem to cukrzyca, niedoczynność tarczycy lub choroby narządów wewnętrznych jamy brzusznej takich jak nerki lub wątroba. Często kobiety przechodzące przez menopauzę zauważają u siebie podobne symptomy. 

Czego brak powoduje zmęczenie i osłabienie?

Zastanawiasz się skąd u Ciebie ciągła irytacja, problem z koncentracją i senność? Warto sprawdzić czy nie mamy niedoboru żelaza. Pamiętajmy, że jest ono odpowiedzialne w naszym organizmie za transport tlenu we krwi i dostarczenie go do tkanek. Jeśli w czasie badań okaże się, że faktycznie cierpimy na anemię powinniśmy spożywać większe ilości mięsa zwłaszcza wołowiny oraz jaj i orzechów. Bogate w żelazo są również warzywa liściaste, fasola. Pamiętaj również o urozmaiceniu diety o witaminę C, która poprawia wchłanianie żelaza do krwi. 

Odwodnienie stanowi również częsty problem jaki można zdiagnozować we współczesnym świecie. Jak udowodniono w badaniach nawet minimalne odwodnienie, które nie przekracza 2% może spowodować osłabienie i spadek energii.  Niedobór wody wpływa na zagęszczenie krwi, powodujące zwiększenie osłabienia naszego organizmu, gdyż krew w tętnicach płynie wolniej i nie dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych. Odpowiednią ilość spożywanej w ciągu dnia wody bardzo ładnie obliczyć poprzez podzielenie masy ciała przez cztery. 

Ukryte choroby przyczyną zmęczenia?

Często uznawana za zwykłe przeziębienie mononukleoza może stanowić główną przyczynę senności i zmęczenia. Jest to choroba wirusowa na początku przypominająca swoimi objawami zwykłe przeziębienie. Ze względu na przenoszenie drogą kropelkową potocznie nazywana jest chorobą pocałunków. Mononukleoza może także przybrać formę przewlekłego zespołu, który objawia się jako zespół przewlekłego zmęczenia. Zespół ten charakteryzuje się  trudnościami w koncentracji, uczuciem ciągłego zmęczenia, sennością oraz obniżeniem aktywności życiowej. Aby właściwie potwierdzić chorobę trzeba wykonać badania laboratoryjne.

Inną chorobą, której towarzyszą senność i osłabienie jest niedoczynność tarczycy. Jeśli do wcześniej wymienionych objawów dołączymy łamliwość i suchość włosów, zwiększenie masy ciała, uczucie zimna, spowolnienie akcji serca oznacza to, że Twoja tarczyca produkuje za mało hormonów. Po zbadaniu ich poziomu lekarz będzie mógł dobrać odpowiedni leki tak by uciążliwe objawy minęły.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl