Pneumokoki, bakterie o których dziś powinniśmy wiedzieć jak najwięcej.
Czym są pneumokoki? Nazywamy tak bakterie, które określane są też mianem dwoinek albo diplokoków. Ich kształt przypomina płomień świecy, w blisko 90 różnych formach, przynajmniej według oficjalnych danych. Jak podają specjaliści, aż 70% przedszkolaków może być ich nosicielami. Zazwyczaj trafiają one do nosa oraz gardła, powodując wiele dolegliwości, takich jak zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego. Czy powinniśmy się ich bać?
 
Pneumokoki są także powodem o wiele poważniejszych chorób, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego, ostre zapalenie płuc, opon mózgowo - rdzeniowych, zapalenie stawów czy kości a w najgorszym przypadku także posocznicę, zapalenie krwi znane przede wszystkim jako sepsa. Pneumokoki mogą zaatakować każdego, występują bardzo powszechnie i mogą być dla nas bardzo groźne. Szczególnie niebezpieczne mogą być dla dzieci i osób starszych. Przed erą antybiotyków pneumokoki były główną przyczyną zapalenia płuc i masowych śmierci.
 
Jak następuje zarażenie pneumokokami?
 
Podstawowym sposobem w jaki zarazić możemy się pneumokokami jest droga kropelkowa, chociażby w obecności osoby, która kicha bądź kaszle. Rzadziej następuje on w czasie kontaktu bezpośredniego. Może się tak jednak zdarzyć, że bakteria przeniesie się poprzez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną z dróg oddechowych. Liczne badania wykazały, że zarażenie następuje bardzo często poprzez kontakt osób starszych z młodszymi, na przykład w sytuacji odwiedzin dziadków przez wnuki.
 
Najbardziej narażeni na zakażenie jesteśmy w trakcie trwania zimy oraz bardzo wczesną wiosną. To wtedy najczęściej miewamy przeziębienie, infekcje dróg oddechowych, w ten sposób przenoszone są bowiem bakterie. Aby pneumokoki stały się naprawdę groźne, organizm dziecka musi być osłabiony w jakikolwiek sposób. Nawet po wyleczeniu grypy bardzo często powodują kolejne powikłania i dolegliwości, z którymi musimy się zmierzyć. 
 
Czy szczepić dziecko przeciwko pneumokokom?
 
Temat w ostatnich latach dość często poruszany. Szczepienie to nadal najlepszy sposób by zabezpieczyć dziecko przed pneumokokami. W większości krajów na świecie jest to bezpłatny oraz często obowiązkowy zabieg. Najważniejsze korzyści płynące ze szczepienia to przede wszystkim prawie 97% ochrona przed rozwojem ciężkich chorób, które to bakterie mogą wywołać, głównie w grupie dzieci nie przekraczających 2 lat życia. Szczepienie zmniejsza także szansę na zachorowanie poprzez zakażenie nieinwazyjne oraz redukuje szansę na przekazywanie bakterii.
 
Jeśli już dziecko zachoruje na dolegliwości wywołane bakteriami pneumokoków najskuteczniejszym narzędziem w walce z chorobą są antybiotyki. Penicylin, cefalosporyn, makrolidy oraz flurochinolony pozwolą pozbyć się męczących dolegliwości oraz powikłań. Coraz częściej powstają jednak szczepy odporne na szczepionki, im szybciej więc udamy się do lekarza i dobierzemy odpowiednią drogę leczenia, tym krócej trwał będzie cały proces.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl