Prawidłowe żywienie niemowląt, o jakie składniki powinniśmy zadbać?
Według Światowej Organizacji Zdrowia dziecko do 6 miesiąca życia karmić powinniśmy jedynie naturalnym mlekiem. Jest to tak zwany złoty standard, którego powinniśmy się trzymać, co potwierdzą nam także nasi lekarze. W dalszym etapie, obserwując rozwój dziecka, wprowadzać możemy kolejne pokarmy, pozwalające na zdrowy i prawidłowy rozwój na każdym etapie życia. O czym powinniśmy więc pamiętać, o jakie składniki zadbać?
 
Od pierwszych miesięcy oraz lat życia naszego dziecko zależy praktycznie cały jego rozwój. Pomimo tego, że powstaje wiele szkół odchodzących od przyjętych standardów, warto zaufać sprawdzonym metodom, opartym na badaniach oraz doświadczeniu nie tylko lekarzy lecz także innych matek będących w podobnej do naszej sytuacji. Każdy kraj posiada własny schemat karmienia niemowląt, warto więc już na początku dokładnie się z nim zapoznać. Co decyduje więc o odpowiednim doborze posiłków?
 
Jakie znaczenie ma mleko matki?
 
W ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecka mleko matki w pełni wyczerpuje zapotrzebowanie niemowlaka na wszystkie niezbędne składniki jakich potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Zaleca się więc, by okres ten pilnować bardzo dokładnie, nie skracając go jeśli nie następuje taka konieczność. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy karmić naturalnym mlekiem, użyć powinniśmy sztucznego mleka początkowego, od 5 miesiąca wprowadzając przeciery jarzynowe oraz jabłko, w dalszej kolejności także kaszkę glutenową.
 
Warto pamiętać o tym, że mleko matki zmienia się podczas okresu laktacji w taki sposób, by zaspokoić potrzeby młodego organizmu. Jest to pokarm w pełni dostosowany do delikatnego układu trawiennego naszego dziecka. Co istotne,  Instytut Matki i Dziecka bardzo zwraca uwagę na fakt, by posiłki uzupełniające były podawane łyżeczką lub z kubka, unikać powinniśmy natomiast smoczka. Może to prowadzić bowiem do zaburzenia odruchu ssania u dziecka. Nie powinniśmy także w żaden sposób rozrzedzać pokarmów.
 
W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?
 
Chcąc zadbać o prawidłowy rozwój naszego dziecka kolejne pokarmy wprowadzać do diety powinniśmy w sposób stopniowy, ucząc nie tylko jego podniebienie ale także żołądek nowych smaków. Jeśli zaczynamy od marchewki, odczekajmy kilka dni zanim wprowadzimy kolejny składnik. Nie zmuszajmy także dziecka do jedzenia, również ze względu na fakt, że pewne produkty mogą dziecku najzwyczajniej nie smakować. Musimy w takim wypadku postarać się dobrać bardziej odpowiednie posiłki.
 
Zwiększajmy także konsystencję pokarmów. Wprowadzenie grudek, kawałków owoców czy biszkoptów pomoże nam nauczyć dziecko właściwego trawienia pokarmów. Pozwoli nam to także na nauczenie dziecka samodzielności w jedzenia, co jest ważne w kolejnych miesiącach i latach życia. Wszelkie aspekty diety warto konsultować z lekarzem i to on najlepiej podpowie nam jakich składników powinniśmy użyć w kolejnych etapach rozwoju organizmu. Obserwujmy także dziecko, ono często wyraźnie podpowie nam w jakim kierunku powinniśmy zmierzać.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl