Problem snu u małych dzieci, wskazówki i rady warte stosowania!

Wielu rodziców nie tylko tych świeżo upieczonych skarży się na to, że ich pociechy nie chcą w nocy spać, co chwilę się budzą lub chodzą i mówią przez sen. Zaburzenia snu u dzieci to zjawisko bardzo powszechne najczęściej występujące do trzeciego roku życia. Spokojny, nocny odpoczynek maluchów mogą zakłócać różne czynniki zarówno medyczne i fizyczne jak i psychospołeczne. Zbyt mała ilość snu może mieć negatywny wpływ na wiele aspektów życia powodując między innymi osłabienie koncentracji lub pogorszenie się zachowania. 

Jakie są przyczyny braku snu u dzieci?

Jednym z częściej spotykanych zaburzeń snu u najmłodszych jest trudność w oddychaniu spowodowana przeziębieniem, katarem alergicznym czy nawet niewłaściwym ułożeniem w łóżeczku. Powiększone migdałki lub trzeci migdał mogą spowodować blokowanie się wdechu, zwiększenie wysiłku oddechowego lub chrapania. Bardzo groźny jest bezdech, który może prowadzić do zmniejszenia się ilości dostarczanego do organizmu tlenu i częstych przebudzeń nocnych. 

U dzieci występuje również bezsenność objawiająca się zdolnością spania tylko w określonych warunkach i znacznie skrócony sen w porównaniu do tego wymaganego przez wiek. To właśnie etap rozwoju, w którym aktualnie znajduje się dziecko ma ogromny wpływ na problemy ze snem. Większość dzieci do pierwszego roku życia potrzebuje obecności jednego z rodziców do tego by spokojnie zasnąć ewentualnie dorosłych zamienia na konkretną zabawkę, pieluszkę lub kocyk. U starszych dzieci pojawiają się takie problemy jak strach przed zasypianiem po ciemku, koszmary nocne. Na wszystkie takie sygnały trzeba reagować szybko gdyż nie zawsze miną one samoistnie wraz z upływem czasu. 

Jak radzić sobie z brakiem snu u dziecka?

Jeśli pojawia się u was stały lub bardzo często powracający problem snu powinniście reagować i udać się po poradę do specjalisty. Będzie on w stanie po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu określić przyczynę zaburzeń i wybrać odpowiedni sposób leczenia. Nie zdajemy sobie sprawy, że problemy fizjologiczne związane z różnego rodzaju alergiami mają bardzo duży wpływ na zasypianie naszych pociech. 

Dziecko może być również diagnozowane psychologicznie szczególnie z uwzględnieniem warunków życiowych, w jakich się znajduje. Lekarz ocenia nie tylko malucha i jego zachowanie, ale również rodziców i ich zdolność do radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Pomoc psychologiczna ma doprowadzić do wprowadzenia harmonogramu dnia, stosowania ćwiczeń wyciszających naszą pociechę w porze wieczornej czy uregulowania cyklu zwanego snem-czuwaniem. Warto pomyśleć również nad zmianą pory zasypiania. 

Jeśli nasze dziecko lunatykuje w nocy nie powinniśmy się tym zbytnio przejmować, gdyż taki stan mija wraz z upływem lat i wchodzeniem w okres dojrzewania. Jednakże powinniśmy zapewnić maluchowi bezpieczne otoczenie tak by nie zrobiło sobie krzywdy podczas nocnych spacerów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl