Rak piersi, w jaki sposób możesz go diagnozować i leczyć?

Rak piersi podobnie jak wiele nowotworów w początkowym stadium rozwoju nie daje wyraźnych objawów lub pojawiają się takie, które często mogą być mylone z innymi chorobami. Najszybciej zauważalnym symptomem, który może zwrócić naszą uwagę na problem jest pojawienie się guzka na piersi lub w okolicy węzła chłonnego znajdującego się pod pachą. 

Samobadanie piersi, co to jest i jak je wykonać?

Jak poprawnie przeprowadzić samobadanie?  Wykonuje się je w trzech następujących pozycjach -  stojąc przed lustrem, leżąc  i pod prysznicem. Aby prawidłowo zdiagnozować samemu raka piersi powinnyśmy podnieść ręce do góry i  zwrócić uwagę na symetrię oraz kształt piersi szczególnie dołków pachowych. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na brodawkę i jej otoczkę. Wyciekający płyn, przebarwienia lub inne zmiany skórne powinny wzbudzić nasz niepokój. Najlepszym terminem na przeprowadzenie samobadania dla kobiet , które miesiączkują to tydzień po zakończeniu okresu natomiast panie w wieku menopauzalnym mają swobodę wyboru jednego dnia w miesiącu, w którym będą regularnie przeprowadzać badanie Istotnym jest również by nie zapominać o profilaktycznych badaniach lekarskich często organizowanych bezpłatnie np. mammobusy i cytologie. 

Pojawienie się bezbolesnych guzków, zmian skórnych czy wycieków brodawkowych jest dużym sygnałem ostrzegawczym, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. 

Metody walki z rakiem piersi.

Medycyna określiła cztery stopnie rozwoju choroby jaką jest rak piersi. Pierwszy stopień to pojawienie się guzka o średnicy mniejszej niż dwa centymetry. Podczas badania pobranych wycinków histopatologicznych nie wykrywa się komórek nowotworowych a guzek, który podlega badaniu nie zawsze wymaga operacyjnego usunięcia. Drugi stopień choroby to pojawienie się guza o średnicy między 2-4 cm. Tu oprócz badania wycinka sprawdza się również węzły chłonne znajdujące się pod pachą. Zabieg operacyjny jest niezbędny ze względu na obecność komórek nowotworowych. Kolejnym stopniem jest przekroczenie przez guz średnicy czterech centymetrów – oznacza to, że nowotwór objął swoim zasięgiem skórę piersi oraz węzły chłonne a operacja jest niezbędna. Najgroźniejszym stopniem jest ten czwarty. Charakteryzuje się on bardzo dużym guzem oraz zajęciem zdrowych komórek tymi rakowymi i rozprzestrzenieniem się ich do klatki piersiowej, na skórę oraz do kości czy innych organów wewnętrznych. 

Niestety najczęściej bywa tak, że zaawansowane stadium choroby może zmniejszyć szansę na wyleczenie osoby chorej o 25%. Pamiętajmy jednak, że wcześnie wykryty nowotwór, który będzie we wstępnej fazie rozwoju daje szanse osobie chorej na wyleczenie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl