Tężec, co o nim wiemy i w jaki sposób przebiega jego leczenie?

Zastanawialiście się nad tym, czemu zawsze przy większym skaleczeniu lub powstaniu rany macie robiony zastrzyk przeciwtężcowy? Czy wiecie, czym ta choroba jest? Tężec jest chorobą zakaźną wywołana beztlenową laseczką tężca, która rozwija się w ziemi oraz można ją wykryć w jelitach zwierząt domowych. Jest ona bardzo groźna dla człowieka, ze względu na to, że może doprowadzić nawet do śmierci osoby zarażonej.

Jak rozpoznać zakażenie tężcem?

Laseczki tężca dostają się do naszego organizmu najczęściej przez uszkodzoną i zabrudzoną w wyniku upadku, otarcia czy skaleczenia skórę jednakże znane są inne drogi zakażenia takie jak błona śluzowa nosa, narządy płciowe. Bakterie, które trafią na sprzyjające im środowisko szybko się namnażają i atakują nasze komórki nerwowe poprzez produkcję toksyny. 

Wrota zakażenia, w przypadku tężca, to głównie uszkodzone powłoki skórne. Nie wyklucza to możliwości zakażenia, do którego rzadziej, ale może dojść poprzez błony śluzowe, narząd rodny czy pępowinę noworodka. Kiedy dokładnie dochodzi do zarażenia? W większości przypadków szacuje się, iż do zakażenia dochodzi w trakcie zranienia i zabrudzenia rany, najczęściej ziemią. 

Do typowych objawów tężca zaliczamy: silny ból głowy, przeczulicę, rozdrażnienie, uczucie niepokoju, gorączkę, napięcie mięśniowe i szczękościsk, problemy z połykaniem. Choroba atakuje najpierw kończyny dolne i przenosi się przez brzuch na górne partie ciała. 

Jak wygląda leczenie tężca?

Jeśli już doszło do zranienia się należy jak najszybciej oczyścić zabrudzone miejsce za pomocą dostępnych środków dezynfekujących, które powinny znaleźć się w każdej apteczce jednocześnie musimy pamiętać o tym by rana była odkryta i niepozbawiona dostępu do tlenu. 

W Polsce obowiązuje powszechny program szczepień profilaktycznych polegający na przyjmowaniu szczepionek minimum, co 5 lat. Jeśli nigdy nie byliśmy szczepieni po zranieniu powinniśmy otrzymać surowicę przeciwtężcową. 

Sam proces leczenia odbywa się w szpitalu pod opieką lekarza. Osoba chora otrzymuje antybiotykoterapię penicyliną lub metronidazolem. Bardzo ważne jest podanie również odpowiedniej dawki surowicy, która zapobiega rozprzestrzenianiu się po organizmie toksyny. W przypadku pojawienia się objawów napięcia mięśni choremu podawane są środki zwiotczające. W ciężki przypadkach pacjenci podpinani są pod respirator i przyjmują leki regulujące pracę serca, ciśnienie i wyrównujące gospodarkę elektrolitową organizmu. 

W związku z szybkim rozwojem choroby i zbyt późną pomocą część pacjentów niestety umiera. Największe szanse na wyleczenie mają osoby, u których pojawiły się objawy miejscowe, lub ogólne, ale lekko przebiegające. Rekonwalescencja po chorobie może trwać nawet kilka miesięcy szczególnie w przypadku osób, u których pojawiły się skurcze mięśni. U osób wyleczonych mogą pojawić się powikłania w postaci zapalenia płuc, zatorowości płucnej czy pęknięcia kości w wyniku nagłego napięcia mięśni a nawet choroby psychiczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl