Z czym wiąże się katar sienny? Poznaj objawy oraz sposoby leczenia

Katar sienny inaczej nazywany jest nieżytem nosa alergicznym lub sezonowym zapaleniem błony śluzowej nosa jest reakcją organizmu na wziewne alergeny prowadzącą do przewlekłych przeziębień. 

Najczęstszymi objawami kataru siennego są kichanie, łzawienie oczu, drapanie w gardle, katar, utrata węchu i smaku oraz nawracające bóle głowy i zatok. Objawy te prowadzą do zmęczenia, bezsenności oraz rozdrażnienia. Astmatycy mogą odczuwać nasilone duszności.  Każdy z tych objawów może występować indywidualnie. Czasami jednak alergicy muszą zmagać się z wszystkimi dolegliwościami na raz. W znacznym stopniu utrudniają one codzienne funkcjonowanie szczególnie w okresie wiosenno letnim, gdy ekspozycja na alergeny jest znacznie większa.

Jak się pozbyć kataru siennego?

Katar sienny możemy pozbyć się na kilka sposobów. Najważniejszym z nich jest stosowanie odpowiednich leków antyhistaminowych, które blokują wydzielania histaminy, która odpowiada za znaczną część objawów alergicznych naszego organizmu. Dzięki nim możliwe jest załagodzenie lub nawet całkowite wyeliminowanie reakcji alergicznych. Kolejnym rodzajem leków są środki zmniejszające przekrwienie obkurczające naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa. Trzecią metodą przynoszącą ulgę w leczeniu kataru siennego są leki przeciw-leukotrienowe. Dzięki stosowaniu tych środków  blokujących możemy znacznie osłabić objawy kataru siennego.

Poza stosowaniem środków farmaceutycznych zarówno tych dostępnych bez recepty jak i przepisywanych na receptę warto sięgnąć po domowe metody. Najpopularniejszą jest płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej. Do tego celu służą gotowe zestawy dostępne w aptekach wraz z aplikatorem. Irygacja pozwala oczyścić górne drogi oddechowe z zanieczyszczeń, alergenów i nawilżają śluzówkę. Innym domowym sposobem mogą być inhalacje z wykorzystanie olejków eterycznych i pary wodnej. Pomogą one rozgrzać wydzielinę zalegającą w jamie nosowej i spływającą do gardła szczególnie podczas snu. 

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Ulgę w dolegliwościach związanych z katarem siennym mogą przynieść olejki eteryczne eukaliptusowe, sosnowe, lawendowe i  miętowe. Upłynniają one podobnie jak inhalacje wydzielinę, zmniejszając obrzęk, działając przeciwbakteryjnie. Jeśli katar jest wyjątkowo uciążliwy możemy skropić olejkami pościel, w której śpimy lub  kawałek materiału, który będziemy mogli trzymać blisko twarzy.

Przy zwalczaniu kataru siennego stosuje się również immunoterapię. W przedziale od trzech do pięciu lat osoby chore regularnie otrzymują zastrzyki z niewielkimi ilościami alergenów. Celem zabiegów jest zwiększenie tolerancji organizmu na szkodzące mu substancje. Poprzez zmniejszenie wrażliwości na alergeny pacjent może funkcjonować bez dodatkowych leków o wskazaniu przeciwalergicznym. Metoda ta jednak nie zawsze jest skuteczna. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl