Zapalenie cewki moczowej, w jaki sposób możesz mu zapobiegać?

Ból i pieczenie cewki moczowej, które występują podczas oddawania moczu lub są przez nas stale odczuwalne mogą oznaczać infekcję lub zakażenie całego układu moczowego, ewentualnie układu rozrodczego. Pojawiające się dolegliwości, które są dla nas nieprzyjemne powinniśmy leczyć domowymi sposobami lub w razie niepokoju udać się do lekarza.

U osób zdrowych mocz wydalany z organizmu jest poprzez nerki za pośrednictwem moczowodu, pęcherz i cewki moczowej. Ta ostatnia ma swoją naturalną barierę ochronną a mianowicie bakterie, które produkują kwas mlekowy.  Niestety wiele czynników zewnętrznych sprawia, że bakterie stają się osłabione i nie spełniają swojej roli przez co dochodzi do bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych zapaleń cewki moczowej. Czas trwania i przebieg choroby są zależne od płci osoby chorej oraz towarzyszących jej schorzeń w postaci osłabienia odporności, cukrzycy czy problemów z oddawaniem moczu. Nieleczone zapalenie cewki moczowej może rozprzestrzenić się na pozostałe elementy układu moczowego lub płciowego. Powikłania po takich zapaleniach są bardzo groźne w skutkach. Jeśli pojawią się u Ciebie pieczenie i bóle w okolicach intymnych, zauważysz że mocz ma zmieniony kolor i zapach powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza. 

Jak zapobiegać zapaleniu cewki moczowej?

Infekcji możemy zapowiedz przez dbanie o higienę układu moczowego oraz płciowego szczególnie u kobiet. Sama czynność oddawania moczu jest naturalnym procesem oczyszczania dróg układu moczowego z bakterii i patogenów. Ważne jest by regularnie korzystać z toalety zwłaszcza zaraz po stosunku płciowym. Stosowanie antykoncepcji opartej na środkach zawierających hormony oraz noszenie bielizny ze sztucznych materiałów również naraża kobiety na problemy z zapaleniem cewki moczowej. 

Wielu z nas ma tendencję do infekcji układu moczowego. W takich przypadkach powinniśmy sięgać po preparaty zawierające żurawinę, dopochwowe środki regulujące naturalną florę bakteryjną lub specjalistyczne leki przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. 

Jak radzić sobie z zapaleniem cewki moczowej?

Jeśli zapalenie cewki moczowej i inne choroby układu moczowego powracają często może to oznaczać, że cierpimy na dolegliwości ogólnoustrojowe lub problemy z funkcjonowaniem układu anatomicznego. W takich przypadkach możemy mocniej odczuwać bóle i inne dolegliwości. Przy zapaleniu pęcherza warto pić herbatę z natki pietruszki. Możesz przygotować ją we własnym domu. Łyżkę suszonej natki zalewamy 2 szklankami wrzątku i odstawiamy na 20 minut. Ciepły napar przecedzamy i pijemy dwa razy dziennie po posiłku. Taka kuracja powinna trwać dwa tygodnie. Jeśli jednym z objawów zapalenia dróg moczowych jest skąpomocz najlepszym lekarstwem będzie herbata pokrzywowa. Wystarczą 3 łyżki suszonej pokrzywy zalane 3 szklankami wrzątku i odstawiamy na 10 minut pod przykryciem. Wlewamy napar do termosu i pijemy szklankę trzy razy dziennie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl