Zapalenie nerwu wzrokowego, jakie są jego przyczyny oraz objawy?

Jeśli zauważyłeś, że widzisz nieostro obrazy, widzisz wszystko w odcieniach szarości, odczuwasz ból z tyłu oka może oznaczać to, że cierpisz na zapalenie nerwu wzrokowego. Choroba ta ma szereg czynników ją wywołujących, wśród, których są też wirusy. Szczególnie narażone na nie są osoby około 30go roku życia. Naukowcy udowodnili, że może być ono jednym z początkowych symptomów stwardnienia rozsianego. 

Jakie są przyczyny zapalenia nerwu wzrokowego?

W medycynie znane są dwa rodzaje zapalenia nerwu wzrokowego a mianowicie zapalenie wewnątrzgałkowe. Jest to zapalenie tarczy nerwu wzrokowego, podczas, którego proces zapalny umiejscowiony jest w przedniej części tego nerwu. Dochodzi wówczas do zmian w obrębie tarczy nerwu. Występuje ono częściej u dzieci niż u osób dorosłych. Inną odmianą zapalenia jest zapalenie pozagałkowe. Ognisko zapalne umiejscowione jest w dalszej części nerwu wzrokowego. Diagnozowane jest ono dużo częściej niż wewnątrzgałkowe. 

Jeśli zostanie u nas zdiagnozowane zapalenie wewnątrzgałkowe musimy wiedzieć, że zostało ono wywołane przez wirusową chorobę zakaźną lub zapalenie zatok ewentualnie zapalenie przyzębia. Natomiast pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego rozwija się wraz z rozwojem stwardnienia rozsianego. Wywołuje je wówczas proces demielinizacyjny polegający na rozpadzie osłonki mielinowej otaczającej włókna nerwu wzrokowego. W miejscu uszkodzenia pojawia się tkanka glejowa, zaburzająca prawidłowe przewodnictwo nerwowe we włóknach. Zapalenie takie może być również symptomem zakażenia kiłą ewentualnie zapalenia reumatycznego lub cukrzycy. 

Objawy i leczenie nerwu wzrokowego.

Do objawów zapalenia nerwu wzrokowego zaliczamy gwałtowne pogorszenie się ostrości wzroku, problemy z rozpoznawaniem barw, obniżona percepcja światła i brak reakcji na nie, odczuwanie bólu przy jakimkolwiek ruchu gałki ocznej oraz zmiany w polu widzenia. 

Aby zdiagnozować zapalenie nerwu wzrokowego wystarczy podstawowe badanie okulistyczne. Zalecane jest również wykonanie rezonansu magnetycznego lub badania elektrofizjologicznego. Najskuteczniejszą formą leczenia jest kuracja sterydowa. W celu zapobiegnięcia pojawienia się zapalenia nerwu, zaleca się szybką wizytę u lekarza okulisty. Bardzo ważne w diagnostyce jest prawidłowe ustalenie przyczyny. Leczenie zapalenia pozagałkowego wykonywane jest podczas słabszego nasilenia zapalenia nerwu wzrokowego ewentualnie znacznego zanikania ostrości wzrokowej. Najbardziej poważnym skutkiem zapalenia nerwu wzrokowego jest jego częściowy lub całkowity zanik. Powoduje to znaczne pogorszenie widzenia na płaszczyznach takich jak: widzenie barw, percepcja światła, ostrość wzroku.

Objawy pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego mogą się zupełnie cofnąć nie zostawiając po sobie żadnych szkodliwych śladów. Zdarza się jednak, że po częstych atakach pomimo cofania się objawów klinicznych pozostają u chorego ubytki w widzeniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl