Zespół bolesnego miesiączkowania, poznaj przyczyny oraz leczenie!

Co miesiąc wiele kobiet cierpi z powodu zespołu bolesnego miesiączkowania. Jest to dolegliwość pojawiająca się w pierwszych dniach okresu charakteryzująca się silnymi bólami brzucha utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Jeśli cierpisz na tą dolegliwość powinnaś bardzo uważać, ponieważ może być ona symptomem innych poważnych chorób, dlatego też przy powtarzających się, co miesiąc dolegliwościach warto zgłosić się do lekarza ginekologa.

Przyczyny zespołu bolesnego miesiączkowania

Pierwsze objawy pojawiają się do 3 lat od pierwszej miesiączki, kiedy to gwałtownie wzrasta poziom prostaglandyn, czyli hormonów wywołujących skurcze naczyń i niedokrwienie macicy z kolei czego następstwem są bolesne skurcze macicy. Natomiast przyczynami wtórnego zespołu bolesnego miesiączkowania są różnego rodzaju stany chorobowe. Zależnie od objawów współtowarzyszących, do których zaliczamy nieregularne, zbyt długie lub zbyt obfite miesiączki przyczyną mogą być mogą zespół Ashermana, endometrioza lub  mięśniaki macicy. Powodem bolesnych miesiączek są również  anomalie rozwojowe macicy i niedoczynność tarczycy. Natomiast u kobiet po czterdziestym piątym roku życia to sygnał zbliżającej się menopauzy.

Dysfunkcje układu rozrodczego kobiety mogą być również jedną z przyczyn zespołu bolesnego miesiączkowania. Chodzi tu w szczególności o zwyrodnienia szyjki macicy, które mogą przyczyniać się do utrudnionego wydostawania się krwi menstruacyjnej. Ze względu na mnogość przyczyn bólu powinnyśmy udać się do ginekologa, aby ten w trafny sposób nas zdiagnozował i zastosował odpowiednie leczenie lub rozwiązanie problemu. 

Jak leczyć zespół bolesnego miesiączkowania? 

Metoda leczenia zespołu bolesnego miesiączkowania powinna zawsze być indywidualnie dobrany do pacjentki ze szczególnym uwzględnieniem stopnia nasilenia dolegliwości oraz potrzeb reprodukcyjnych lub ewentualnych chorób współistniejących. Preparatami do leczenia kobiet z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem są niesteroidowe inhibitory syntetazy prostaglandyn lub doustne tabletki antykoncepcyjne.

W przypadku, gdy monoterapia nie daje efektu dozwolone jest stosowanie kombinacji dwóch leków hamujących zarówno cyklooksygenazę, jak i lipooksygenazę, Nie poleca się natomiast pochodnych kwasu acetylosalicylowego, gdyż zaburzają krzepnięcie i mogą przedłużać czas trwania miesiączki a nawet zwiększać jej obfitość. W przypadku kobiet, którym zależy na kontroli płodności, oraz tym, które nie tolerują inhibitorów syntetazy prostaglandyn lub mają przeciwwskazania do ich stosowania, zalecane jest stosowanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych zgodnie z przewidzianym planem.  

Ze względu na to, że bolesne miesiączkowanie może mieć wiele przyczyn, przed zastosowaniem leczenia zawsze wymagana jest szczegółowa diagnostyka ginekologiczna wykluczająca organiczną naturę dolegliwości. U niektórych kobiet nie udaje się ustalić przyczyny bólu. Jest on często uwarunkowany problemami emocjonalnymi i nadmiernym stresem związanym z sytuacją w pracy lub otoczeniem. W takich przypadkach mogą być pomocne techniki relaksacyjne lub psychoterapia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl