Zespół ciaśni nadgarstka, jak wyglądają objawy oraz skuteczne leczenie?

Kiedyś uznawany za chorobę zawodową poszczególnych grup takich jak sekretarki, informatycy, muzycy czy dziennikarze dziś powszechny wśród osób, które przez długi czas wykonują ruch rękoma. Jakie czynniki wywołują zespół cieśni nadgarstka? Jak sobie z nim radzić i czy da się go całkowicie wyleczyć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. 

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Jest to zespół objawów, jakie wywołuje ucisk na nerw przebiegający w kanale nadgarstka, który dwukrotnie częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Choroba ta najczęściej objawia się nieprzyjemnym doznaniem w okolicy kciuka oraz palca wskazującego lub połowy palca serdecznego. Odczuwamy mrowienie, drętwienie, dyskomfort. Często towarzyszy temu osłabienie mięśni a nawet z czasem ich zanik. Choroba ta nie dotyka palca małego.

Pacjenci mają często problem z wykonywaniem chorą ręką precyzyjnych ruchów i czują jej mocne osłabienie. Zdarza się, że chwytane przedmioty wypadają z rąk lub chorzy mają problem z zaciśnięciem dłoni w pięść. Bardzo często jest tak, że objawy nasilają się w nocy, gdy podejmujemy próbę podniesienia ręki do góry. Budzi nas wtedy uczucie ciężkiego przedramienia połączone z mocnym mrowieniem.

Okoliczności powodujące wystąpienie tego zespołu to głównie powtarzające się jednakowe ruchy palców i nadgarstka towarzyszące między innymi drobnym pracom ręcznym czy pisaniu na klawiaturze. Sprzyjają temu niektóre zawody, dlatego też zespół ten nazywany jest chorobą zawodową sekretarek lub muzyków. Czasem przyczyną ucisku nerwu jest uraz po złamaniu nadgarstka lub obrzęki kończyn. 

Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Jeśli zaobserwujemy i siebie objawy cieśni nadgarstka należy bardzo szybko zgłosić się do lekarza. Zdarza się czasem tak, że objawy ustępują samoczynnie i dalsza diagnostyka nie jest wymagana. Specjalista przeprowadza wywiad, ustala charakter dolegliwości, czas ich trwania i nasilenie. Dokonując badania zwróci uwagę na problemy z mięśniami w obrębie dłoni i sprawdzi zasięg zgięcia nadgarstka. Czasem zalecane jest wykonanie rezonansu magnetycznego lub USG chorej ręki. 

Sposób leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby i czasu jej trwania. Podczas serii zastrzyków choremu podaje się glikokortkosteroidy. Jeśli choroba powoduje duże utrudnienia z codziennym funkcjonowaniu zalecane jest leczenie operacyjne, które jako jedyne gwarantuje całkowite wyleczenie. 

Kolejnym etapem następującym po zastosowaniu leczenia chirurgicznego jest fizjoterapia, pozwalająca na powrót do pełnej sprawności. Czasem konieczna jest również zmiana wykonywanej pracy oraz  wykluczenie zajęć obciążających nadgarstek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl